Dom pasywny: czym jest i z czego jest zbudowany?
Dom pasywny charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię pierwotną, co jest możliwe do osiągnięcia poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów oraz dobrą termoizolację. Kluczowe jest także właściwe ustawienie obiektu względem stron świata, co pozwala wykorzystać potencjał naturalnego światła i promieni słonecznych. Zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym nie przekracza 15 kWh/m2 w skali roku — oznacza to ogromne oszczędności na ogrzewaniu. Dla porównania budynek energooszczędny potrzebuje około 40 kWh/m2 rocznie a stary nieocieplony dom wzniesiony w poprzednich dekadach aż 160 kWh/m2.
Aby jednak dom mógł uzyskać certyfikat pasywności, może być konieczne pójście na wiele kompromisów i to już na etapie wybierania projektu. Dom pasywny musi mieć bowiem prostą bryłę z jak najmniejszą ilością załamań. Taki dom prościej jest ocieplić i łatwiej jest zniwelować mostki cieplne. Przy budowie domów w Gliwicach zawsze zalecamy duże przeszklenia od strony południowej i małe okna na północnej fasadzie, przez którą ucieka najwięcej ciepła. Strefa dzienna powinna być ulokowana od południa, a od północy projektowane są zwykle pomieszczenia gospodarcze i techniczne.
Budowa domu pasywnego
Można przyjąć, że budowa domu pasywnego jest droższa o jakieś 20%, ale poniesione wydatki szybko się zwrócą dzięki niskim kosztom eksploatacji. Domy pasywne zwykle buduje się na dobrze zaizolowanej płycie fundamentowej, przy czym izolacja pozioma musi się łączyć z pionową. Ściany zewnętrzne w domach pasywnych cechują się dużą bezwładnością cieplną, co pozwala zachować stabilną temperaturę wewnątrz. Kluczowe jest także odpowiednie zaizolowanie stropów i dachu oraz montaż stolarki otworowej o niskim współczynniku przenikania ciepła – okna powinny mieć certyfikat pasywności.